Ryczałt ewidencjonowany/ foto: canva.com
Rejestrujesz swoją nową firmę w CEIDG i zamierzasz wybrać ryczałt ewidencjonowany? A może już prowadzisz działalność i planujesz zmienić formę opodatkowania, ale nie wiesz, którą z nich możesz wybrać? Sprawdź, jakie firmy mogą zostać opodatkowane ryczałtem oraz co należy zrobić, aby skorzystać z takiej formy opodatkowania!
Ryczałt ewidencjonowany co to jest? Ryczałt stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Jeśli, jako przedsiębiorca chcesz skorzystaj z tej formy rozliczenia, płacisz podatek od przychody. Oznacza to jednocześnie, że nie masz możliwości pomniejszenia podatku o koszty jego uzyskania. Z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym skorzystać mogą:
Jeśli przedsiębiorca chce wybrać rozliczenie na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego od samego początku istnienia swojej firmy, powinien zgłosić pisemny wniosek o wyborze tej formy do naczelnika urzędu skarbowego – przypisanego do jego miejsca zamieszkania. Co ważne, zgłoszenie należy dokonać do dnia, który poprzedza dzień rozpoczęcia działalności – nie później niż w dniu pierwszego przychodu. Zatem czym prędzej, tym lepiej. Dzięki udogodnieniom dla przedsiębiorców, wybór ryczałtu jako formy opodatkowania, można zgłosić już na wniosku rejestracyjnym w CEIDG-1. Zgodnie z prawem, od stycznia 2019, podatnik, który uzyskuje przychody z najmu lub dzierżawy – nie musi składać oświadczenia.
Inaczej jest w przypadku, gdy przedsiębiorca w trakcie prowadzenia działalności, zamierza przejść na ryczałt ewidencjonowany. Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym albo do końca roku podatkowego. Druga forma obowiązuje, gdy przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego. W przypadku spółki, oświadczenie powinni złożyć wszyscy wspólnicy – każdy w tym urzędzie skarbowym, który jest przypisany do jego miejsca zamieszkania.
Nie wszyscy mogą skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest ryczałt ewidencjonowany. Wśród podatników, którzy nie mogą skorzystać z ryczałtu są osoby, które:
Poza wyżej wymienionymi przykładami, z ryczałtu nie mogą również skorzystać podatnicy którzy wykonują działalność w roku podatkowym, po zmianie wykonywanej wcześniej działalności, w tym:
Z ryczałtu nie mogą także korzystać osoby, które były lub są zatrudnione na umowę o pracę i zamierzają prowadzić swoją własną działalność i wykonywać te same czynności na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy w ramach swojej działalności. Dotyczy to czynności wykonywanych w obecnym lub poprzednim roku podatkowym.
Jakie są limity dla ryczałtu ewidencjonowanego, na które przedsiębiorca powinien uważać? Przedsiębiorcy mogą opłacać ryczał, jeśli w roku poprzednim
Ponadto, przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczym w obecnym roku podatkowym i nie korzystają z karty podatkowej, mogą skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego, bez limitu osiąganych obrotów. Jeśli początkujący przedsiębiorca przekroczy limit w pierwszym roku, w którym prowadzi działalność, nie traci prawa do ryczałtu. Jednak w kolejnych latach będzie musiał przestrzegać limitu obrotów.
Ryczałt ewidencjonowany podatnik płaci od przychodów z działalności gospodarczej, takich jak wpływ ze sprzedaży towarów oraz usług. Wysokość podatku zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności, w roku 2022 stawki wynoszą: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%. Opłacanie ryczałtu może być według jednej lub kilku stawek, jeśli prowadzona działalność jest zróżnicowana.
Ile wynosi składka zdrowotna u osoby rozliczającej się ryczałtem w 2022 roku? Zgodnie z danymi podanymi przez ZUS, kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w roku 2022 wynosi 6 221,04 zł.
Zastanawiasz się, czy Twoje przedsiębiorstwo może skorzystać z podatku ryczałtem ewidencjonowanym? Szukasz najkorzystniejszych rozwiązań dla swojej firmy? Skorzystaj z usług księgowa Warszawa – nasz zespół specjalistów zaproponuje Tobie najwyższej jakości wsparcie w zakresie księgowości, rachunkowości, kadr i płac oraz IT.